Zájmové kroužky

Projekt :

Činnost technických kroužků pro děti a mládež

Nákup nových technických prostředků z finančního daru ČEZ , a.s. pro možnost vysílání v rámci projektu ( popis viz níže)

Zakoupeno:

1x TRX Yaesu 991A

1x spínaný zdroj Alinco DM-330

1x TRX Yaesu 818ND

1x přenosná KV anténa BB6W

 Úvod:

O tom, kdo je to radioamatér a co všechno dělá se toho napsalo už hodněRadioamatérství je velmi široký souhrn různých činností z mnoha oborů nejen technických, ale i sportovních či přírodovědných. Pro začátek se zaměříme na činnost, pro mnohé radioamatéry stěžejní, radioamatérské vysílání. K tomu aby radioamatér mohl úspěšně navazovat svá spojení přes radiové vlny potřebuje několik věcí. Zaprvé musí úspěšně složit zkoušky, na základě těchto zkoušek dostane oprávnění provozovat stanici na radioamatérských pásmech a svůj vlastní volací znak. Tento volací znak je pro každou stanici jiný, nemohou mít dva radioamatéři na světě stejný. Podle tohoto volacího znaku lze poznat z jaké země stanice vysílá. Pokud má tedy hotové zkoušky, neobejde se bez správného vybavení (vysílačky pro radioamatérská pásma, antén a dalšího příslušenství). Ale pokud chcete alespoň okusit kouzlo radioamatérského provozu, nezoufejte, nemusíte totiž hned mít radioamatérské oprávnění. Stačí navštívit radioklub na hradě Doubravka a příslušný kroužek dětí a mládeže.  

Kroužek mladý radioamatér

Kroužek mladý radioamatér učí zájemce využívat příslušnou techniku k navázání spojení bez použití  nejmodernějších technologií mobilních operátorů nebo s použitím sociálních sítí. Základem je teorie kolem stavby antény, výpočet potřebné délky pro příslušnou frekvenci a poté její vlastní vyzkoušení na  transceiveru (TRX, radio, vysílačka ).

V našem případě je vhodný TRX Yaesu 991A, moderní rádio, které nabízí vše, co si může radioamatér přát: 100 W výstupního výkon na všech krátkovlnných pásmech od 160 m po 10 m, 100W rovněž na 6m, 50W na 2m a 70cm. Rádio podporuje všechny provozní režimy, ať už SSB, AM, FM, telegraf nebo digi módy jako C4FM od Yaesu.

Navzdory kompaktnímu provedení je FT-991 snadno ovladatelný. Díky barevnému LCD dotykovému displeji s 3,5 “ úhlopříčkou je dobře čitelný. Displej má vysoké rozlišení a má vysokorychlostní přehled spektra s ASC. Všechny důležité ovládací prvky jsou snadno přístupné přes dotykovou obrazovku, nebo zepředu. V tomto relativně malém transceiveru je také automatický anténní tuner (rozsah 16.5 – 150 Ω). Díky tomu může být použito mnoho  vyrobených antén, i když nejsou ideálně přizpůsobené.

Toto rádio spolu s příslušným zdrojem stejnosměrného napětí (ALINCO DM-330 FX 25/30A, jako nejpopulárnější spínaný zdroj současnosti )  využíváme v klubovně při ukázkách i závodech na VKV nebo KV.

Další naší významnou aktivitou je i účast na závodech SOTA , YOTA, WCA ,WWOF (OKFF) – které využívají přenosné TRK s malým výkonem , u nás FT-817ND , což je nová vylepšená verze velmi populárního modelu FT-817. FT-818ND má novou vysoce kapacitní baterii SBR-32MH s kapacitou 1900mAh, 9,6V. Toto je plně soběstačný MF/HF/VHF/UHF transceiver pro portable, venkovní provoz či turistiku. Poskytuje rozsah v amatérských pásmech 160-10m, plus 6m, 2m a 70cm. FT-818ND má druhy provozu SSB, CW, AM, FM a digi-módy. Transceiver je možné napájet buď z vnějšího zdroje, kdy dává výkon 6W nebo přidané baterie . Při použití bateriového pouzdra na 8xAA článků (tužkové baterie) se automaticky přepne na výkon 2,5W. Obsah balení obsahu vše potřebné: ruční mikrofon MH-31A8J, Ni-MH baterie SBR-32MH s kapacitou 1900mAh, 9,6V, bateriové pouzdro FBA-28 na 8xAA článků, síťová nabíječka NC-72C na dodávanou baterii FNB-85, prutová anténa YHA-63 pro 50/144/430MHz, napájecí kabel E-DC-6 pro připojení vnějšího zdroje napájení, popruh přes rameno.

SOTA (Summits on the Air)

 - který je určen pro radioamatéry a posluchače, aby podpořil portable provoz z kopců a hor. SOTA je pečlivě navržen, pro zapojení všech, nejen pro aktivátory kopců. Jsou k dispozici dva druhy hodnocení. Jednak ceny pro aktivátory (ti co vystoupají na vrchol) a pro lovce (každý kdo pracuje z domova, na portejblu nebo z jiného vrcholu).

YOTA – (Youngsters On The Air)

- jakákoliv aktivita v éteru pro mládež do 26 let

WCA- ( World Castles Award)

Cílem programu je zapojit radioamatéry z různých zemí do aktivace a popularizace historických opevnění, jako jsou zámky, hrady, pevnosti, obranné valy apod. Opevněním jsou myšleny konstrukce, které jsou výsledkem vojensko-inženýrského umění v oblasti zakládání opevněných úkrytů, překážek, zátarasů a vojenských staveb, určených pro ochranu obyvatelstva, nebo vojska v období válek. Tato opevnění se v závislosti na specifikaci řešených úkolů, rozdělují na dlouhodobá, nebo polní. Dlouhodobé konstrukce jsou z odolných materiálů, které dokáží odolat jak silné dělostřelecké palbě, tak i meteorologickým a biologickým faktorům, které na ně působí. Polní, krátkodobá opevnění se naopak stavěla z materiálů, které byly po ruce (dřevo, hlína apod.).Pro účely plnění diplomu WCA se počítají spojení z dlouhodobých opevnění, jako jsou hrady, zámky, pevnosti a jejich zbytky (brány, zdi, věže atd.), které mají jasný charakter opevnění, nebo byly jako takové objekty uznány, nebo jsou v databázi objektů pro účely plnění podmínek WCA  - sem patří i hrad Doubravka s přiděleným identifikačním číslem OK-01194

WWFF (OKFF )  -WORLD WIDE FLORA FAUNA

Celosvětový program ochrany národních parků a přírodních rezervací fondu světové Fauny a Flóry. Účelem je přilákat pozornost světové veřejnosti k problematice chráněných oblastí celého světa uvedených v programu WWFF ( česká část OKFF ), kde se nachází chráněné bohatství přírodní, vědecké, kulturní, estetické, rekreační či ozdravné, pro které byl zaveden ochranný režim - sem patří i hrad Doubravka s přiděleným identifikačním číslem  OKFF – 1200

Závěr

Pořízené zařízení je využíváno členy zájmového kroužku při vysílání v rámci lokálních závodů.  Jedním z úspěchů je první místo našeho člena při soutěži : POLNÍ DEN mládeže na VKV, v pásmu 433MHz.

 

20190831 113244

20190831 111927

Sponzoři

 

    DUBI logo SD Chomuto
 Znackacez 500x500px rgb  Logo%20spolek Teplice znak%201%20%E2%80%93%20kopie  
Mk Uk  AGC COLOR PANTONE%20RVB Kopie%20 %20logo UKN bar poz